zaujímavosti

zaujímavosti (7)

Sunday, 10 January 2021 12:20

Junbi Undo a Daruma Taisho

Napísal(a)

Junbi Undo

„Yobi Undo (Junbi Undo) - Prípravné cvičenia: Najskôr sa systematicky cvičí každá jednotlivá časť tela. Vykonávajú sa strečingové cvičenia, ktoré súčasne posilňujú telo a rozvíjajú výdrž. Každé cvičenie bude ukončené rovnakými cvikmi, pretože je regulované dýchanie a škeble. Potom sa predstaví základná kata - Sanchin, Tensho a Naifanchi (Shorin-ryu). Yobi Undo umožnilo študentovi ľahšie sa naučiť a porozumieť základnej kata. “ - Chōjun Miyagi Sensei (Zakladateľ okinawského Goju-ryu)

Junbi Undo je japonský výraz, ktorý sa dá voľne preložiť ako „prípravné cvičenie“.

Zahrievacie a kondičné cvičenia, junbi undo (vytvorené zakladateľom Goju Ryu Chōjunom Miyagim), sú výsledkom jeho výskumu vývoja zdravia v Číne.

Wednesday, 30 May 2018 16:52

Chojun Miyagi a Goju-ryu

Napísal(a)

Chojun Miyagi sa narodil v Naha 25. marca 1888. Od mladosti bol silný a mal atletickú postavu. Zaoberal sa športovými a inými fyzickými aktivitami. Trénovať karate začal s Ryukom Aragakim. Keď mal 14 rokov, Aragaki si uvedomil, že Chojun bral štúdium skutočne vážne a predstavil ho majstrovi Naha-te Kanryovi Higaonnovi. Miyagi trénoval so svojim majstrom až do jeho smrti v roku 1915. V jeho posledných rokoch vzal Chojun Miyagi svojho učiteľa a staral sa oňho, ako by bol jeho vlastným otcom. Miyagi niekoľkokrát cestoval do Číny, aby študoval tam, kde jeho učiteľ. Bolo to v provincii Fujian v Číne.

Tuesday, 29 May 2018 16:01

Seiko Higa a Shodokan

Napísal(a)

Seiko Higa sa narodil v roku 1898. Higa sa učil Naha-Te od Kanrya Higaonnu od svojich 14 rokov. Otec Seika Higu bol blízky priateľ s Kanryom Higaonnom a požiadal ho, aby prijal Higu ako študenta. Higa u neho študoval celkovo 3 roky, kým Kanryo Higaonna zomrel. Po smrti Kanrya Higaonnu cvičil Seiko Higa s Chojunom Miyagim, ktorý bol jeho seniorom v dojo a pokračoval vo výuke. Seiko Higa bol prvým z Miyagiho študentov, ktorý začal učiť. Jeho dojo bolo otvorené v roku 1931. Ukončil policajnú kariéru, aby mohol učiť karate. Jeho prvé dojo bolo naozaj len obývacou izbou. Miyagi učil vo svojej záhrade. V tom čase formálne dojo ako dnes neexistovali. Až neskôr sa otvorilo jeho Shodokan dojo.

Tuesday, 04 October 2016 17:48

Posilňovanie v bojových umeniach I. - kľuky

Napísal(a)

Viackĺbové funkčné cvičenia, medzi ktoré patria aj kľuky, by mali tvoriť až 80% silových cvičení v bojových umeniach. Precvičuje sa totiž viacero svalov naraz a súčasne aj ich vzájomná nervovosvalová koordinácia.

Kľuky sú základným cvičením, ktoré posilňuje hornú časť tela a zvyšuje silu trupu. Množstvo svalových skupín na prsiach, ramenách, pleciach, chrbáte a krku sa súčasne zapája do cvičenia počas vykonávania kľuku. Kľuky sa vykonávajú vo vystretej polohe, čo môže zlepšiť správne držanie tela.

Monday, 03 October 2016 20:25

Bojovník a hormóny

Napísal(a)

Chcete zvýšiť svoj výkon, nabrať svaly alebo sa zbaviť prebytočného tuku? Ovládnite procesy vo vašom tele! Hovoria vám niečo pojmy ako testosterón, estrogén, kortizol, adrenalín alebo rastový hormón?

Procesy v našom tele sú ovládané hormónami, ktoré sú vylučované endokrinnými žľazami (s tzv. vnútorným vylučovaním).

Strana 1 z 2