Vytlačiť túto stránku
Sunday, 10 January 2021 12:20

Junbi Undo a Daruma Taisho

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Junbi Undo

„Yobi Undo (Junbi Undo) - Prípravné cvičenia: Najskôr sa systematicky cvičí každá jednotlivá časť tela. Vykonávajú sa strečingové cvičenia, ktoré súčasne posilňujú telo a rozvíjajú výdrž. Každé cvičenie bude ukončené rovnakými cvikmi, pretože je regulované dýchanie a škeble. Potom sa predstaví základná kata - Sanchin, Tensho a Naifanchi (Shorin-ryu). Yobi Undo umožnilo študentovi ľahšie sa naučiť a porozumieť základnej kata. “ - Chōjun Miyagi Sensei (Zakladateľ okinawského Goju-ryu)

Junbi Undo je japonský výraz, ktorý sa dá voľne preložiť ako „prípravné cvičenie“.

Zahrievacie a kondičné cvičenia, junbi undo (vytvorené zakladateľom Goju Ryu Chōjunom Miyagim), sú výsledkom jeho výskumu vývoja zdravia v Číne.

 

Tieto cviky na rozcvičenie pomáhajú karatistovi postupovať v praktickom poradí, počnúc cvikmi na „rozsah pohybu“ pre prsty na nohách a chodidlách, členkoch, po ktorých nasledujú nohy, trup, ruky a ruky a končia cviky na plecia a krk. Cviky Junbi undo sú určené na to, aby precvičili všetky kĺby v celom rozsahu ich pohybu, pričom precvičujete vyvážene všetky časti tela so zameraním na rozpruženie kĺbov, zvýšenie obehu a zahriatie tela pri príprave na tvrdý tréning.

Tieto cviky sú určené predovšetkým na vývoj techník karate a sú kombinované so špecifickým typom dýchania, aby nielen zlepšovali kardiovaskulárne zdravie, ale pomáhali pri učení praktických techník bojového umenia. Slúžia tiež ako dôležitá funkcia v mentálnej príprave na tvrdý tréning tým, že začínajú pomaly, aby sa intenzita tréningu zvyšovala s úrovňou vašej fyzickej pripravenosti.

Okrem zahriatia tela tieto cviky fungujú aj ako kondičné cviky a na zlepšenie flexibility.

V rámci týchto cvičení je obsiahnutá celá škála karate kihon (základy), ktoré zahŕňajú postoje, údery, seky, bloky a kopy. Cviky Junbi Undo tiež rozvíjajú Qigong, vyslovuje sa „Či Kung“ (nácvik vnútornej a vonkajšej univerzálnej energie, po japonsky Ki Taiso) a Kokyu-Ho (metóda nádychu / výdychu).

Prípravné cviky začínajú naťahovaním kĺbov prstov na nohách, potom pokračujú naťahovacie cviky na členky, cviky na achilovu šľachu, prechádza sa hore cez nohy, trup a horné končatiny, až po cviky na krk. Posledné uvedené cviky sú na zvýšenie fyzickej sily a vytrvalosti. Študenti, ktorým chýbajú fyzické sily a / alebo vytrvalosť, by mali tieto cvičenia robiť opakovane, aby im pomohli rozvíjať svaly, fyzickú silu, vytrvalosť a tiež aby im pomohli posilniť kĺby. Študenti by sa mali uistiť, že pri každom cvičení vykonávajú správne výdych a nádych. Cvičenie so správnym dýchaním pomáha zlepšovať krvný obeh, posilňuje vnútorné orgány a napomáha rozvoju svalov. Z týchto dôvodov je preto dôležité absolvovať prípravné cvičenia pred začatím formálneho tréningu karate.

Zahrievacie cvičenia, ktoré v súčasnosti robíme, vyvinul Chojun Miyagi Sensei. Tieto zahrievacie cviky sa používajú nielen na zlepšenie svalov, ale aj ako základ pre zdokonalenie techník karate. Okrem toho boli tieto cvičenia vyvinuté s dôrazom, aby vyhovovali potrebám ľudského tela. Vykonávanie vyčerpávajúcich tréningov karate bez prípravných cvičení by spôsobilo poškodenie svalov alebo iných väzív. Študentovi by chýbala aj rýchlosť a flexibilita pohybu.

Je veľmi dôležité začať s ľahkými cvikmi, aby sa zahriali svaly, rozcvičili všetky kĺby a zabezpečila cirkulácia krvi. Po zahrievacích cvičeniach bude naše telo pripravené na tvrdý tréning. Tieto ľahké cviky nám pomôžu vylepšiť naše techniky karate a tiež zlepšujú stav mysle. Tieto cvičenia sú určené na to, aby slúžili ako forma psychického a fyzického tréningu na celý život.

Zahrievacie cvičenia začínajú natiahnutím prstov na nohách, nasledujúce cvikmi na rozhýbanie členkov, cvikmi na achilove šľachy, nohy, trup, horné končatiny, a končia cvičeniami na krčnú chrbticu.

Poslednými cvikmi sú rozvoj sily a vytrvalosti. Študenti s nedostatkom sily alebo vytrvalosti musia tieto cviky cvičiť opakovane, aby pomohli rozvíjať svoje svaly, fyzickú silu, vytrvalosť a tiež uľahčili spevnenie kĺbov. Študenti sa musia počas každého cvičenia snažiť správne dýchať a vydychovať. Vykonajte cviky so správnym dýchaním, ktoré vám pomôžu zlepšiť krvný obeh a posilniť vnútorné orgány a zároveň sa uľahčí vývoj svalov. Z týchto dôvodov je dôležité pred začatím formálneho tréningu karate absolvovať zahrievacie cvičenia.

Na tomto tréningu sa robia cvičenia na flexibilitu kĺbov, ktoré zvyšujú rozsah pohybu v kĺboch, a cvičenia na zvýšenie svalovej pružnosti, aby sa zvýšila celková pohyblivosť.

Vykonáva sa na začiatku každého tréningu. Ich cieľom je posilniť svaly a kĺby súčasne, ktoré vás pripravia na fyzický tréning. Tieto cvičenia zlepšujú výdrž a technické prevedenie.

Pomocou týchto cvičení sa dosiahnu nasledujúce výhody:

  • Zvýšenie telesnej teploty z dôvodu vykonanej práce.
  • Zlepšenie krvného obehu v dôsledku zvýšenia srdcového rytmu z dôvodu aktivácie kardiovaskulárneho systému.
  • Zvýšenie nervového impulzu, zlepšenie fyzickej kondície a zlepšenie psychomotorických reflexov.
  • Dosahuje sa vyššia rýchlosť a efektívnosť svalov vďaka kontrakcii a relaxačnému mechanizmu svalov počas tréningu.
  • Zníženie svalového napätia v dôsledku okysličenia tela a zvýšenia prietoku krvi.
  • Zvýšenie výkonnosti karateku a jeho pocit bezpečia z dôvodu viery v jeho veľký potenciál. Únava sa oneskoruje a trvá kratšie.

Daruma Taisho

Daruma Tai-sho (zdravie tela) je ďalší typ prípravných cvičení, ktoré sa podobajú joge, pri ktorom robíte značné množstvo techník naťahovania a uvoľňovania, aby bolo telo pružné a plynulé, a pritom dosiahnete dobré pochopenie správneho držania tela v rôznych pozíciách. Jeho hlavným účelom je uvoľnenie, natiahnutie a spevnenie tela.

Daruma Taisho precvičuje telo ako celok od končekov prstov až po temeno hlavy.

Daruma Taisho, toto cvičenie v kombinácii s rozcvičkou zostavil Seikichi Toguchi, ktorý bol priamym študentom Chōjuna Miyagiho a Seika Higu.

Daruma Taiso

Chojun Miyagi, zakladateľ karate Gojuryu, vytvoril rozcvičku pre karate. Aj keď bolo toto cvičenie vytvorené pre karatistov, Toshio Tamano sensei ho považoval za vynikajúcu kalisteniku a myslel si, že bude prospešné aj pre verejnosť. Preusporiadal ho tak, aby lepšie vyhovovalo ľuďom bez znalostí karate, a novú verziu pomenoval Daruma taiso. Daruma v japončine znamená Bodhi Dharma, zakladateľ zenového budhizmu. Taiso znamená cvičenie. Sensei Tamano používal meno Daruma, pretože karate Gojuryu má svoje korene v zdravotných cvičeniach, ktoré učil Bodhi Dharma.

Daruma taiso sa vykonáva špeciálnymi dýchacími technikami, vďaka ktorým sa stanete zdravými. Pomáha udržiavať vaše kĺby pružné a svaly a šľachy mäkké. Mnoho ľudí to nazýva cvičenie na omladenie. Je to tiež veľmi jedinečná kalistenika, pretože sa z nej naučíte techniky sebaobrany, pretože veľa jej cvičení je odvodených z techník karate. Niektoré cvičenia pochádzajú z jogy a čínskych zdravotných cvičení.

ZDROJ:

https://www.ykkfmumbaiindia.org/junbi-undo/

https://www.shorei-kan-europe.com/shoreikan/darumataiso

https://www.youtube.com/watch?v=GdgVDOqBcq0

https://www.youtube.com/watch?v=HNGzKGQzgc0

http://www.artesorientales.es/gimnasia-oriental/

Čítať 144 krát Naposledy zmenené Sunday, 10 January 2021 13:37
Pre písanie komentárov sa prihláste
FaLang translation system by Faboba