Tuesday, 11 October 2016 20:53

Silový tréning v posilňovni

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

V nedeľu, 9. októbra 2016, sme absolvovali silový tréning v posilňovni O.Z. FITNESS CLUB Palárikovo, ktoré vedú páni Marian STOJKA, Miroslav VALACHOVIČ a Stanislav TOMŠÍK. Tréning bol zameraný na rozvoj silových schopností v bojových umeniach.

Vďaka vzájomnej spolupráci s občianskym združením FITNESS CLUB Palárikovo sme mali vstup do posilňovne zdarma, čím sme dodržali náš cieľ – aby boli tréningy cenovo dostupné pre každého. Na revanš môžu členovia FITNESS CLUBU kedykoľvek navštíviť naše tréningy taktiež zadarmo.

Celý tréning sa niesol vo voľnejšom duchu, avšak dodržujúc zásady silového tréningu pre bojové umenia, tzn. trénovať čo najviac tzv. GROUND BASED, teda tréning v stoji na nohách, ďalej tréning s voľnými váhami (nestabilnými), keďže bojovníci potrebujú byť schopní stabilizovať a ovládať svoje telo vo všetkých smeroch súčasne. Taktiež boli uprednostňované viackĺbové funkčné cviky, kde sa svaly precvičujú naraz vzájomne tak, aby boli schopné vykonať určitý celkový pohyb.

Pripomeniem známe výroky odborníkov ako Earle LIEDERMAN, ktorý v roku 1924 povedal: „Ako môže niekto očakávať, že má koordináciu v aktívnej práci, keď jeho svaly nikdy nepracovali spoločne v skupinách?“ a Thomas FAHEY: „Jednokĺbové cviky, ako predkopávanie alebo zakopávanie vytvárajú pohybové vzorce, ktoré sa stretávajú so vzorcami používanými v športe. Takéto cviky vedú k nevhodnému zapojeniu svalov, ktoré môže poškodiť pohyb a viest k zraneniu“

Taktiež bol tréning zameraný na explozívnu silu, teda výbušnosť, tzn. opakovanie s menšími váhami tak rýchlo, ako je to možné, čo pomáha rozvíjať silu úderov, kopov, hodov, strhov a iných techník. No a na záver, ako už bolo spomenuté, ohľad sa bral na to, aby bol celý tréning funkčný, teda aby boli precviičené primárne najmä pohyby a nie svalové skupiny, lebo izolovaný tréning svalov, okrem rehabilitácie po úrazoch, podľa odborníkov nemá miesto v tréningu pre bojové umenia ale ani atlétov narozdiel od bodybuilderov, ktorí cvičia skôr pre krásu ako funkčnosť. Touto cestou sa chceme poďakovať vedeniu O.Z. FITNESS CLUB Palárikovo za priateľský a ochotný prístup a veríme, že naša obojstranná spolupráca bude pokračovať aj v budúcnosti.

Informácie ohľadom silového tréningu som čerpal z poznatkov pána Alwyna Cosgrove, ktorý je medzinárodný šampión v Tae kwon-do. Svoje osobné atletické skúsenosti zužitkoval a skombinoval ich s pokročilými teóriami európskej športovej vedy a princípy moderných silových a kondičných systémov. Pracoval so širokou škálou klientov, medzi nimi bolo niekoľko atlétov na Olympijskej a národnej úrovni, päť svetových šampiónov a profesionálov v mnoho športoch ako box, bojové umenia, futbal, americký futbal, rugby a iné.

Jeho oficiálna stránka: http://www.alwyncosgrove.com

Originálny článok: http://www.elitefts.com/documents/martial_arts_tips.htm

Český preklad: http://www.ironfactor.cz/viewtopic.php?t=2502

Slovenský článok: http://power-sport.sk/clanky/bojove-sporty/35-desat-a-pol-treningovych-tipov-pre-bojove-umenia-alwyn-cosgrove

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
Čítať 1668 krát Naposledy zmenené Tuesday, 11 October 2016 21:25