Saturday, 24 October 2015 17:41

Akcia The 100 Kata Challenge 2015

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Náš klub sa zapojil do celosvetovej akcie z názvom THE 100 KATA FOR KARATE DAY 2015 CHALLENGE, kedy sa po celom svete cvičia kata presne v čase, keď na Okinawe vychádza slnko, čiže o 06:00, čo v našom časovom pásme pripadá na 22:00 predošlého dňa. Toto cvičenie je otvorené všetkým štýlom ako aj dojo, pričom sa stala globálnou oslavou okinawského bojového umenia.

Akcia je inšpirovaná klasickou frázou praktikantov japonských bojových umení: “百練剛- Train hard 100 times (trénuj tvrdo 100 krát)” V minulom roku úspešne ukončilo výzvu vyše 5000 cvičiacich po celom svete z viac ako 300 klubov a 44 krajín.

 

 

Výzva spočíva v tom, že si cvičenec vyberie jednu kata, ktorú odcvičí 100 krát. Tento rok usporiadatelia očakávajú konečný vyšší počet účastníkov a pripomínajú staré okinawské porekadlo: “‘Ichariba chodei”, čo v preklade znamená: “raz sa stretneme a ostaneme bratmi a sestrami”. Viac informácií nájdete na stránke WWW.CHALLENGEOKINAWA.COM.

Náš klub na akcii zastupoval pán Adrián Kleman, ktorý sa rozhodol odcvičiť katu Saifa. Podľa najkvalitnejšieho slovenského webu zaoberajúceho sa štúdiom kata www.karateweb.sk , ktorej autorom je pán Martin Klásek, ktorý dodnes počas vyše 15-tich rokov zozbieral a roztriedil ohromné množstvo informácií o kata rôznych štýlov a škôl, názov tejto kata možno preložiť ako "Roztrieštiť a rozbiť". Môžeme sa stretnúť ešte s názvami "Roztrieštiť na kúsky" alebo "Roztrhať na kúsky".

Prvý kanji znak "Sai" môžeme nájsť tiež v názve kata Gekisai, pričom tento znak predstavuje "ničenie".

Môžeme sa stretnúť aj s inými prekladmi názvu tejto kata, ktoré sú založené na fonetickej príbuznosti s pôvodným názvom kata prípadne na dialekte či použitom jazyku (okinavský, japonský): "Posledný hlavný bod", "Posledný bod zlomu", "Zlomiť alebo zničiť", "Pohyblivá vlna", "Veľká vlna", "Držať pevnosť", "Zničujúce údery". Pán Klásek sa osobne prikláňa k názvu "trhajúci leopard".

Z technického hľadiska učí kata nenáročné obranné techniky a protiútoky. Bunkai kata Saifa poodhaľuje viacero vyslobodení - vytrhnutí z úchopov /hazushi waza - vyslobodzovacie techniky/, obranu proti zachyteniu nohy ako vyslobodenie z páky na rameno. Nie je pochýb, že množstvo techník obsiahnutých v tejto kata charakterizuje staré bojové postupy, ktoré sa už z dnešného poňatia Karate pomaly vytrácajú. Štúdium tejto kata možno odporučiť každému, kto to sa chce v čase vrátiť naspäť o niekoľko storočí a vyskúšať si "kung fu". V Goju ryu je to prvá "ozajstná" bojová kata, s ktorou sa cvičenci môžu stretnúť po osvojení si žiackych kata.

V súčasnosti sa kata Saifa cvičí v karate v štýloch Goju ryu, Shito ryu a Kyokushinkai.

 

 

Zdroj: www.karateweb.sk , www.challengeokinawa.com

 

Čítať 714 krát Naposledy zmenené Monday, 22 February 2016 17:55