Wednesday, 22 June 2016 20:29

"Vodný" tréning na Váhu s gulášom na koniec

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)

V sobotu, dňa 18. júna 2016 sme v spolupráci s trénerkou z Kyokushin Karate klubu Zemné, Evou KISSOVOU, držiteľkou 1.danu, s ktorou už tradične máme vynikajúce vzťahy, zorganizovali náročný dvojhodinový tréning v rieke Váh pri obci Zemné.

Spoločne s Jurajom KLEMANOM, súčasne členom Kyokushin Karate klubu Zemné aj Arashi Budokan Palárikovo a úspešným pretekárom, ktorý získal bronzovú medajlu na turnaji Ensi kupa v kyokushin karate v Maďarsku v kategórii muži seniori nad 80 kg, pripravili zaujímavý tréning, v ktorom nechýbal nácvik základných techník kihon, otužovanie karada kitae, zápasy kumite, nácvik hodov, pák a iných sebaobranných techník a samozrejme posilňovanie. Úvodný beh na zohriatie svalstva a rozcvička sa vykonávali na piesočnej pláži a zbytok tréningu prebiehal vo vode v rieke Váh.

Ako je známe, beh v piesku je od toho na stabilnom povrchu o niečo náročnejší. Zapájajú a vypracúvajú sa pri ňom aj tie svaly, ktoré bežne nenamáhame. Navyše teplý piesok a  voda skvele vymasírujú chodidlá, ktoré obsahujú množstvo nervových zakončení a teda masáž chodidiel pôsobí na celé telo. No a podľa zistení vedcov  má voda blahodarné účinky na telo, samozrejme, pokiaľ nie je znečistená. Cvičenie vo vode zlepšuje kondíciu, pomáha pri chudnutí a zároveň aj formovaní postavy, podporuje imunitu, rozprúdi v žilách krv, ba dokonca zlepšuje náladu, pretože podnecuje uvoľňovanie endorfínu, hormónu šťastia. Chladná voda má na telo niekoľko blahodárnych účinkov. Sparťania dokonca považovali horúcu sprchu za prejav slabosti.  Na základe výskumu z roku 1993 uskutočnenom v Anglicku sa dokázalo, že tí, ktorí aplikovali studenú sprchu na dennej báze mali v krvi viac bielych krviniek než tí, ktorí sa sprchovali teplou až horúcou vodou. Biele krvinky plnia v organizme obrannú funkciu, zabezpečujú tak imunitu organizmu. Dôležitým nástrojom prirodzenej odolnosti organizmu je schopnosť bielych krviniek pohlcovať choroboplodné zárodky spôsobom Obklopiť - pohltiť - usmrtiť - rozložiť - odstrániť. Vedci zistili, že pri sprchovaní sa studenou vodou sa telo snaží zohriať, aktivuje imunitný systém a uvoľňuje tak viac bielych krviniek ako reakciu na to. Podobne to platí aj pri cvičení v chladnej vode. Vedci tiež zistili, že chladná voda zlepšuje cirkuláciu krvi, potláča depresiu, zvyšuje testosterón u mužov, dodáva energiu a povzbudzuje. Všetky tieto výhody sme spojili dokopy v našom tréningu.

Trénerka Eva KISSOVÁ ukázala svoje schopnosti, technickú zručnosť a najmä ochotne vysvetľovala a opravovala jednotlivcov počas cvičenia. Nácvik základných techník na mieste kihon, najmä kopov, bol vzhľadom na odpor vody omnoho náročnejší ako na súši a zápasy kumite boli kondične tiež náročné.

Po kvalitnom tréningu nasledoval presun do našej obce na súťaž vo varení guláša, kde sme sa za sprievodu hudby dosýta najedli kvalitného guláša, ktorý pripravila každoročná účastníčka súťaže, pani Lenka ŠIMKOVÁ. Ako obyčajne, guláš mal vynikajúcu chuť aj vďaka muflóniemu, srnčiemu, hovädziemu a bravčovému mäsu.

Pani trénerke sa chceme týmto ešte raz poďakovať za ochotu a podobné akcie plánujeme aj do budúcna.

Čítať 2466 krát Naposledy zmenené Wednesday, 22 June 2016 21:21