Monday, 01 May 2017 09:22

Tréning Krav Maga

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)

Dňa 29. apríla sa v našom klube organizoval dvojhodinový tréning Krav Maga, ktorý pre nás pripravil jeden z našich členov – Tomáš Lukovics, ktorý sa dlhodobo venuje tomuto izraelskému systému boja z blízka, navštevuje tréningy Krav Maga, študuje a cvičí najmä podľa Idana Abolnika a Liora Offenbacha, ktorí sú jeho vzormi.  Za zmienku stojí seminár s Amnonom Maorom, hlavným policajným inštruktorom z Izraela.

Tréning bol zameraný na základné techniky, napríklad škrtenia zozadu, z boku, držanie noža na bruchu, na hrudi, obrana proti bodnutiu zospodu, obrana proti primemu úderu a háku. Niektoré techniky končili dokončením na zemi, iné kombináciou úderov a pák. Vždy sa postupovalo od najjednoduchších techník, z ktorých sa postupne odvíjali ich variácie a zložitejšie aplikácie, pričom tie sa menili v závislosti od polohy súpera a jeho vstupu do útoku. Tomášovi pri ukážke techník asistoval Juraj Kleman, ktorý sa tiež venoval Krav Maga a navštívil niekoľko seminárov s izraelským majstrom Dr. Avim Bleierom, ktorých sa náš klub zúčastnil.

Systém Krav Maga získal uznanie pre svoju vysokú aplikovatelnosť, pre jednoduchosť, reálnosť a osobnú bezpečnosť. Cvičenci KM sú školení v technikách boja bez zbrane, s nožom a proti nožu, so strelnými zbraňami a aj proti nim. Často sa útočí na citlivé miesta na tele, takže jej tréning vhodne dopĺňa naše štúdium vitálnych bodov - kyusho jutsu. Krav Maga v hebrejčine znamená boj z blízka. KM bola zaradená do učebných osnov na izraelských stredných školách a jej techniky sú nacvičované v rôznych inštitútoch riadených izraelským ministerstvom školstva. Okrem izraelských síl IDF ju využívajú aj britské špeciálne jednotky SAS, francúzska cudzinecká légia, americký SWAT a iní. Zakladateľom boja zblízka – Krav Maga – bol Imrich (Imi) Lichtenfeld narodený v židovskej rodine, 26.5. 1910 v Budapešti. Detstvo a dospievanie prežil v Pressburgu – Bratislave (v hlavnom meste Slovenskej republiky) so svojou rodinou, pre ktorú šport, zákony a vzdelanie hrali významnú rolu. Imiho otec, Samuel Lichtenfeld, bol veliteľom neuniformovaných inšpektorov a bol známy ako slávny detektív, ktorý chytil veľa zločincov a kriminálnikov. Samuel, Imiho otec, bol zároveň inštruktorom odvádzacích techník u tajnej polície.

Zo základných princípov Krav Maga spomeňme aspoň pár:

- praktikant KM rieši problém kým nie je vyriešený, nevzdáva sa.

- na každom tréningu trénovať pod stresom a v podmienkach čo najbližších realite, aby sa psychika a mozog prispôsobili stresovej situácii.

- všetko je dovolené, ak to nezhorší situáciu. Konfliktu sa však snažíme v prvom rade predísť.

- využiť čo najvačšiu deštruktívnu silu v čo najkratšom čase

- s vlastným protiúderom nečakať až na dokončenie obrany, ale oba pohyby uskutočniť zároveň. To znamená zároveň ich začať.

- pohyby vychádzajú z nôh a prenášania váhy, nie z rotácie celého trupu. To pomáha prenosu sily a tiež udržaniu neustáleho kontaktu s protivníkom.

- vždy radšej uprednostniť zranenie končatiny, než zranenie samotného trupu vlastného tela.

 Celý tréning sa niesol v priateľskom duchu a svojím obsahom bol pre zúčastnených veľmi zaujímavý. Tomáš je okrem iného aj lesoochranárskym aktivistom a autorom facebookovej stránky Bushcraft-Natural Skill Oak Hills.

 

Fotogaléria: (Foto: Monika Sofková)

 

 

Čítať 2475 krát Naposledy zmenené Wednesday, 21 June 2017 14:24