Thursday, 13 July 2017 20:25

Kurz Survival & Combatives

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V dňoch 8. – 9. júla sme premiérovo organizovali kurz prežitia a sebaobrany v prírode pod názvom Survival & Combatives Course. Na príprave a organizácii sa podieľal aj náš člen Tomáš Lukovics, ktorý je zakladateľom FB stránky Bushcraft-Survival of Oak Hills.

Celá akcia sa začínala takmer 13 kilometrovým pochodom od kaštieľa v Palárikove po trase Palárikovo – Neded – Zemné, počas ktorého sme využili Tomášove vedomosti z oblasti Bushcraftu a moje skúsenosti z kurzov a vojenského výcviku - najmä seržantského kurzu námornej pechoty USA v US Marines Staff Non-commissioned Officers Academy v Quantico, Virginia, USA, výcviku inštruktorov výcviku konvečnej taktiky a streleckého coachingu u britských British Military Advisory Training Team, výcvikov S.E.R.E. alebo NATO JADL kurzov Survival Skills in the Mountains a Dangers and Risks in the Mountains a výcvikov napríklad v Nemecku so 173. výsadkovou brigádou US Army, v Poľsku v rámci prípravy bojovej skupiny EÚ a iných.

Naučili sme sa rozpoznať jedlé rastliny a živočíchy a tiež suché časti rastlín, ktoré sa dajú využiť ako podpaľ na založenie ohňa. Počas celej akcie nás sprevádzala Monika Sofková, doktorandka na katedre ekológie a environmentalistiky so zameraním na botaniku, ktorá sa venuje téme inváznych rastlín v lužných lesoch a dohliadala na to, aby sme na stavbu prístreškov a jedenie používali iba rastliny, ktoré nie sú chránené alebo sú dokonca invázne. Touto cestou sa jej chcem osobitne poďakovať. Ukázali sme si rastliny ako napríklad pálku, ktorej stonka tesne pri koreni je jedlá a peľ možno zmiešať s vodou ako cesto a upiecť. Ďalej sme sa oboznámili okrem iného so skorocelom väčším, šruchou, materinou dúškou, vratičom obyčajným, hluchavkou, kapsičkou pastierskou  a cestou sme nazbierali mirabelky, ostružiny malinové a moruše. Ukázali sme si ako nájsť zdroj potravy v starom spadnudom spráchnivelom strome a aké rastliny sa dajú použiť na viazanie. Po príchode na miesto sme vytvorili dvojice a vybudovali prístrešky z prírodných materiálov, v ktorých sme neskôr prespali a pozbierali suché drevo na založenie ohňa. Ukázali sme si viacero druhov založenia ohňa a vysvetlili viacero typov ohnísk podľa účelu a povedali výhody a nevýhody každého z nich. Ako potravu sme si pripravili smažené svrčky so soľou a cesnakom, pečené zemiaky v pahrebe, varené slávky so soľou a cesnakom, austrálsky chlieb opekaný na palici, pečené červy, varené obilie s ostružinami, pečené ryby a pečené kura. Všetky suroviny ako napríklad svrčky, červy, ryby aj kurence sme kúpili v obchode, aby sme sa vyhli podozreniu z pytliactva. Ryby sme dokonca úmyselne kúpili morské, aby sa nedali pomýliť s rybami, ktoré sa nachádzajú v rieke Váh. Počas celej doby sme udržiavali horieť minimálne jeden oheň na hlavnom ohnisku tesne vedľa vody.

V podvečerných hodinách nasledoval takmer dvojhodinový tréning Krav Maga s nožom pod vedením Tomáša Lukovicsa zameraný najmä na obranu proti útočníkovi ozbrojenému nožom. Tréning sa uskutočnil v plytkej vode rieky Váh.

Na druhý deň sme po príprave jedla zorganizovali ľahký kondičný tréning v podobe plážového futbalu čiastočne na pláži a čiastočne vo vode. V popoludňajších hodinách sme upratali miesto táborenia a absolvovali 9 a pol kilometrový peší presun na trase Zemné – Žofia – Palárikovo. Kurz splnil účel, ktorý bol najmä naučenie sa techník survivalu, boja z blízka a zocelenie kolektívu – tzv. teambuilding. Podobné akcie plánujeme organizovať aj v budúcnosti.

Čítať 2195 krát Naposledy zmenené Thursday, 13 July 2017 22:14