Sunday, 19 November 2017 13:04

Tréning Krav Maga II.

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Dňa 18. novembra sa v našom klube organizoval dvojhodinový tréning Krav Maga, ktorý pre nás pripravil jeden z našich členov – Tomáš Lukovics. Na priblíženie sa k reálnym podmienkam na ulici, mali cvičiaci možnosť mať na sebe civilný odev namiesto budo gi. 

 

Systém KRAV MAGA, voľne preložené z hebrejčiny ako "boj z blízka", je v súčasnosti považovaná za najefektívnejšiu sebaobranu a taktický systém na svete, čo okrem iného dokazuje prehľad jednotiek a armád, ktoré tento systém prevzali. Jedná sa napríklad o ozbrojené zložky štátu Izrael a ďalej napríklad americké federálne agentúry FBI, CIA, DEA a policajné SWAT tímy vo viacerých štátoch USA, vo Švédsku, Dánsku. Tento systém používa aj francúzska GIGN, belgická armáda a mnoho ďalších...

Ako už bolo spomínané, Tomáš sa snažil navodiť počas tréningu podmienky blížiace sa k reálnemu boju na ulici. Zameral sa najmä na psychologický aspekt ako krik, nádávky, strkanie, mimika a gestikulácia. Techniky boli zamerané na obranu proti direktu, oblúkovému úderu, škrteniu a chyteniu z boku s tým, že sa techniky upravovali podľa reakcie útočníka. Ďale sa precvičoval prvotný reflex pri nečakanom bodnutí nožom spredu, či základné reakcie pri páde na zem počas konfrontácie. Na konci sa precvičovali techniky proti nožu a skupinový boj v kruhu, pričom útočník nemal zápasiť, ale agresívne zaútočiť a po odrazení jeho útoku už nastupoval ďaľší útočník.Celé v hereckom podaní a s verbálnymi útokmi. Potom nôž na krku pritlačený o stenu a na konci kruh. Nikto z neho nesmel von a nesmela sa zmeniť ani jeho veľkosť. ˇutočník nemal zápasiť ale agresívne zaútočiť s tým, že na obrancu po odrazení útoku ihneď zautočil daľší, čo dostávalo obrancu do neľahkej situácie najmä po kondičnej stránke. Všetci zúčastnení si z tréningu odniesli množstvo poznatkov, doudierané telo a niektorí aj možno drobné zranenia, ktorým sa však občas nedá vyhnúť.

Tomáš počas tréningu odovzdával poznatky zo svojho dlhodobého štúdia tohoto izraelského systému boja z blízka, pričom študuje a cvičí najmä podľa Idana Abolnika a Liora Offenbacha, ktorí sú jeho vzormi.  Za zmienku stojí seminár s Amnonom Maorom, hlavným policajným inštruktorom z Izraela.

Foto: Monika SOFKOVÁ

Čítať 1343 krát Naposledy zmenené Sunday, 19 November 2017 18:16