Friday, 30 October 2015 19:47

Spoločný tréning s Kyokushin Karate klubom v Zemnom

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Dňa 30. októbra sme sa zúčastnili spoločného tréningu v Kyokushin Karate Klube Zemné pod vedením skúsenej trénerky pani Evy Kissovej, držiteľky 1.danu a úspešnej pretekárky v najtvrdšom štýle karate.

V dvojhodinovom tréningu sme mali možnosť spoznať základy tohoto štýlu karate, ktorého zakladateľom bol sosai Masutatsu Oyama, ktorý neuznával zápasy, kde sa iba imitujú zásahy. Zdôvodnil to tým, že ozajstných bojovníkov treba vychovať v reálnych podmienkach. Raz v priebehu troch dní súperil s 300 najlepšími japonskými karatistami. Na každý deň mu pripadlo sto zápasov a všetky vyhral. Tým chcel dokázať, že jeho štýl, ktorý založil je účinný. Ako 22 ročný vyhral majstrovstvá Japonska v karate. Neprevzal víťazný pohár, čím dával najavo ostatným, že ho pravidlá zápasu tradičného karate nebavia.

 

sosai Masutatsu OYAMA

V Tokiu sa denne začal obšmietať okolo jatiek. Stal sa najšťastnejším človekom, keď získal povolenie postaviť sa holými rukami proti poltonovému býkovi. Využíl príležitosť a jediným úderom päsťou skolil mohutné zviera, krvácajúce z nosa a tlamy a s odlomeným rohom, ktoré so strašným revom utieklo od neho skôr, než mohol zopakovať druhú ranu. Za celý svoj život zápasil Oyama celkom s 53 býkmi. Štyri z nich na mieste zahynuli a ostatným päsťou poodlamoval rohy. Len pri jednom bol vážne zranený a šesť mesiacov sa liečil v nemocnici. Napriek všetkým úspechom ostal skromný a nikdy nepripúšťal, že by mal nejakú nadprirodzenú silu a schopnosti, ktoré mu ľudia pripisovali. Vo svojej knihe "Čo je karate? " Oyama napísal, že sa mýlil, keď svoje karate budoval len na sile. Namiesto svalov neskoršie sa pokúsil viacej využívať svoju inteligenciu, aby odhalil pravdu zmyslu života. Tým došiel k názoru, že skutočným zmyslom karate je vedieť zjednotiť telo so svojím duchom. Viac informácií sa dozviete na oficiálnej webstránke Slovenského Zväzu Kyokushin Karate na adrese www.kyokushin.sk, ktorého predsedom je pán Norbert Rácz, držiteľ 3.danu.

 sosai Masutatsu OYAMA (zápas s býkom)

Tréning v Zemnom prebiehal v priateľskom duchu a pani Kissová nám ochotne ukázala otužovanie tela, posilňovacie cviky a základné techniky na mieste a za pohybu. Mali sme možnosť vyskúšať full-contactné kumite podľa pravidiel Kyokushin proti domácim karatistom a vidieť cvičenie kata u domácich pretekárov (konkrétne Pinan Sono Ichi, Pinan Sono Ni a Pinan Sono San), ktorí sa pripravovali na súťaž v Nových Zámkoch. Napriek rozdielnosti našich štýlov bol tréning mimoriadne zaujímavý a naši cvičenci vynaložili úsilie, aby sa prispôsobili technikám Kyokushin Karate. Pani trénerka ochotne opravovala naše chyby a rozdávala veľké množstvo užitočných rád, ktoré sa nám zídu aj do našeho tréningu v budúcnosti. 

 

Čítať 2557 krát Naposledy zmenené Thursday, 18 February 2016 18:50