Sunday, 19 February 2017 20:25

O´ Sensei Hohan Soken

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Hohan Soken sa narodil na Okinawe v roku 1889 ako pravnuk Sokena „Bushi“ Matsumuru. Odstránenie japonského kráľa a zničenie feudálneho systému spôsobilo rodine Sokena útrapy. Aj napriek tomu, že boli rodení samuraji, jeho rodina mala po čistkách veľmi málo peňazí a museli pracovať na poliach. Sokenov strýko, Nabe Matsumura, „Bushiho“ vnuk, bol v tom čase jedným z najväčších majstrov karate. Ponúkol sa, že bude Sokena učiť Bushidó, „cestu bojovníka“, ak preukáže trpezlivosť a kontrolu využívajúcu dedičstvo samurajov. Soken začal trénovať s Nabem Matsumurom ako trinásťročný. Bol trénovaný v umení karate a kobujutsu (použitie zbraní). Cez deň pracoval na poliach a večer študoval karate a kobujutsu. Ako rástol, jeho tréning sa zintenzívňoval.

Keď mal Hohan Soken 23 rokov, jeho sensei mu povedal, že je pripravený učiť sa „skutočné“ karate. Desať rokov driloval základy. Vtedy sa Nabe Matsumura rozhodol, že Hohan Soken  bol pripravený učiť sa starodávne tajomstvo Hakutsuru, Bieleho Žeriava. Mnoho mužov sa snažilo získať znalosť týchto techník, ale Nabe Matsumura ich odmietol učiť kvoli smrtiacemu potenciálu týchto techník v rukách neopatrných ľudí. Dokonca Gichin Funakoshi, ktorý predstavil karate v Japonsku a zakladateľ štýlu Shotokan, bol odmietnutý, keď požiadal Matsumuru, aby ho učil Bieleho Žeriava. Predpokladá sa, že Matsumura odmietol, pretože chcel udržať toto učenie iba vo svojej rodine.

Aby sa naučil kontrolu Bieleho Žeriava, Hohan Soken sa musel postaviť na dosku (alebo plťku) a plaviť sa po rybníku. Po veľa praxi bol schopný na nej vykonávať kata a neskôr kumite (sparing) s jeho senseiom, ktorý balansoval na inej doske na rybníku. Toto praktikoval za každého počasia.

Hohan Soken v roku 1920 opustil Okinawu a žil v Argentíne až do ukončenia II. svetovej vojny, kde sa plynule naučil po Španielsky. Po návrate na Okinawu pokračoval vo vedení ukážok na verejnosti. Tieto verejné demonštrácie poburovali tradicionalistických okinavcov. Bolo tam niekoľko skupín, ktoré si mysleli, že toto umenie má ostať skryté pred verejnosťou a držané v tajnosti.

Neskôr si otvoril malé dojo pre verejnosť. Spočiatku nazval štýl „Matsumura Shuri-te“ ale v roku 1956 zmenil názov na „Matsumura Seito Shorin-ryu karate“.

sensei Hokan Soken

Od Hohana Sokena pochádza názov Kyusho Jutsu a v japončine znamená „boj v jednej sekunde“ alebo tiež „ukončenie boja v jednej sekunde“. Jutsu je v preklade z japončiny „disciplína“ alebo tiež „schopnosť“. Kyusho Jutsu je súbor schopností a veľmi podstatných znalostí pre väčšinu bojových umení, ktoré využíva vitálne a citlivé body na ľudskom tele s cieľom dočasne, či permanentne vyradiť protivníka z boja.

Hohan Soken zomrel 30 novembra 1982 v meste Nishihara na Okinawe.

Zdroj:

Wikipédia - https://en.wikipedia.org/wiki/Hohan_S%C5%8Dken

O´Sensei Hohan Soken - http://www.theimss.org/hohansoken.htm

Čítať 1383 krát Naposledy zmenené Monday, 20 February 2017 16:57
Pre písanie komentárov sa prihláste