Sunday, 26 January 2014 11:07

Vitálny bod v podpažnej jamke

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Na základe starých kníh o ju jutsu popisujúcich techniky z 18. storočia ( napr.: Daniel Max Craig: Japan's Ultimate Martial Art: Jujitsu Before 1882 The Classical Japanese Art Of Self Defense) môže presný úder hrotmi prstov do podpažnej jamky spôsobiť okamžitú bolesť a opuch. Tvrdá opuchlina sa vraj vytvorí do 15 minút. Ďalšie symptómy môžu obsahovať kyslú chuť v ústach, sucho v hrdle a nádchu.

 

Na ďalší deň stráca obeť takéhoto útoku chuť do jedla, má ťažkosti s dýchaním a dostaví sa ostrá bolesť vyrážajúca zo zahiahnutej ruky dole rebrami až do bokov. Ďalej sa môže dostaviť kašeľ, bolesť pokračuje do hrudníka a môže prísť zvracanie bielej hlienovitej tekutiny, podobnej zemiakovej kaši. Nakoniec sa vraj môže dostaviť všeobecná únava a slabosť vedúca až k smrti.

Z pohľadu anatómie je podpažná jamka hlavnou križovatkou tesne nakopených žíl, tepien a nervov smerujúcich do ruky, ktoré sú pri zdvihnutej ruke nechránené kosťami alebo svalmi.

Nachádza sa tu tzv. brachial plexus (pletenec nervov, ktoré vychádzajú z krku a vedú popod kľúčnu kosť), z ktorého vychádzajú axilárny, mediánny, radiálny a ulnárny nerv, ktoré inervujú ruku. Tiež je tu axilárna tepna, ktorá zásobí krvovu ruku a tiež prsný sval, ďalej brachiálna žila odvádzajúca krv z ruky a nakoniec lymfatické uzliny.

Takže ostrý úder (vpich) do tejto oblasti smerujúci zdola nahor môže skutočne spôsobiť ostrú bolesť, šok, vyradenie ruky a opuchnutie, prípadne poškodenie niektorej zo spomenutých dôležitých systémov.

V snahe zasiahnuť tento vitálny bod, musí byť ruka zdvihnutá napríklad blokom, čo je zakódované v mnohých vyšších kata - napr. pinan nidan (heian nidan).

Poškodenie tepny alebo žily môže viesť k skrytému vnútornému krvácaniu, opuch môže tlačiť na nervy a znefunkčniť ruku. Ako rýchlo krváca toto miesto, môže určovať aj čas, kedy nastane smrť. Najmä v minulosti, keď neexistovali moderné lekárske prístroje a postupy. Dokonca aj dnes je to problematické miesto kvôli svojej nedostupnej polohe.

V minulosti sa bojové umenia používali v skutočnom boji - častokrát na život alebo smrť. Majstri hľadali účinné techniky na zneškodnenie protivníka jediným úderom - veľmi rýchlym, bolestivým a smrteľným. Z kata sa môžeme naučiť mnoho útokov na vitálne body a to nám dáva motiváciu na štúdium ľudskej anatómie. Totiž mnoho vitálnych bodov sú križovatky tepien, žíl a nervových pletencov. Z histórie je známe, že shaolinskí mnísi a majstri bojových umení so znalosťou ľudskej anatómie, boli dokonca často vyhľadávanými liečiteľmi.

Čítať 2880 krát Naposledy zmenené Thursday, 10 March 2016 11:30
Viac z tejto kategórie: bod Kinteki (Suzu) »
Pre písanie komentárov sa prihláste