Monday, 17 February 2014 20:56

"Pricviknutie" nervov pri tekubi osae

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Tekubi osae, v Aikidó známe ako štvrtá forma znehybnenia yonkyo, je špecifická tým, že nejde len o bežnú páku na kĺb. Využíva sa "pricviknutie" ulnárneho a radiálneho nervu o kosť akoby kliešťami z prvých viditeľných článkov palca a ukazováka, čo vyšle silný signál pocitu bolesti do mozgu.

 

V tejto časti ruky (asi dva prsty nad zápästím) prebiehajú obidva veľké nervy popri kosti nechránené dostatočne svalmi a tak ich je možno veľmi ľahko pritlačiť o lakťovú a vretennú kosť, čo vyvolá bolesť. V Amerike zvyknú nazývať techniku tekubi osae aj tzv. "nerve pinch" čo v preklade znamená pricviknutie nervu.

Bolestivý podnet vyvolá príslušnú únikovú reakciu v snahe tela uniknúť tomuto stimulu, ktorý mozog chápe ako ohrozenie. Pri aplikácii patričnej techniky (podnetu) útočník nedokáže zabrániť tejto prirodzenej reakcii aj napriek tomu, že dopredu vie, čo sa bude diať. Telo má totiž vytvorené bezpečnostné mechanizmy, ktoré ho majú chrániť pred poškodením. Nazývajú sa reflexy.

Z toho dôvodu možno vidieť na tréningoch Aikidó útočníka (ukeho), na ktorom je vykonávaná technika tekubi osae (yonkyo), pri počiatočnej fáze prevedenia techniky, kedy sa "pricviknú" ulnárny a rádiálny nerv o lakťovú a vretennú kosť, ako stojí na špičkách v snahe vyhnúť sa bolestivému podnetu.

V Aikidó je viacero techník, kde sa využívajú ochranné reflexy tela pred poškodením šliach, kĺbov alebo kostí. Pre príklad spomeniem napríklad aplikovanie tlaku na golgiho aparát v šľachovom úpone tricepsu pri technikách gokyo, prípadne nikyo.

Zdroj: www.aikidosg.blogspot.com/2009/07/science-of-yonkyo.html

www.rgs-aikikai.blogspot.com/2010/11/yonkyo.html

www.dojo.sk/clanky/yachigusa1/view

Čítať 3184 krát Naposledy zmenené Thursday, 10 March 2016 21:13
Pre písanie komentárov sa prihláste