Saturday, 17 December 2016 08:15

Yifeng - trojitý ohrievač 17

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Tento bod sa nachádza v priehlbine pod ušným boltcom na zadnej strane sánky. Leží na tzv. koreni trojklanného (tvárového) nervu. Tvárový nerv sa napája na blúdivý nerv, ktorý keď je stimulovaný, môže ovplyvniť činnosť srdca. Správne aktivovanie tohoto bodu môže veľmi ľahko spôsobiť mdloby. Úder zozadu sánky smerom ku koreňu nosa spôsobí najlepší účinok, ale funguje dobre už aj pri zatlačení prstom, čo sa ukázalo užitočné v praxi strážcov zákona a ochrankárov.

 

TW17

Úderom alebo "pricviknutím" nervu o kosť vyšlete signál, ktorý spôsobí mdloby, stratu rovnováhy, prípadne bezvedomie. Úder malou zbraňou, ako je napríklad krútiaci pohyb v dobe dopadu ešte viac natiahne nerv cez kosť a dramaticky zvýši účinok zasiahnutia tohoto vitálneho bodu. Aktivovanie tohoto bodu nemá trvalé účinky, takže sa nemusíte obávať, že protivníkovi vážne ublížite, takže vám v prípade sebaobrany nehrozí obvinenie z neprimeranej obrany.

Pre úder do čeľuste z prednej strany, napríklad pri klasickom boxerskom KO, je špecifický mechanizmus spôsobujúci stratu vedomia - podráždenie receptorov trojklanného nervu prenesením energie cez čeľusť. Čeľusťný kĺb je dobre inervovaný vláknami tohoto najsilnejšieho hlavového nervu. Úder na čeľusť spôsobí intenzívne podráždenie receptorov v čeľusťnom kĺbe, ktoré sa následne prenáša cez vlákna trojklanného nervu až na mozgový kmeň a spôsobí útlm mozgovej kôry.

knock out

 

knocked out

Reakcia je okamžitá - nastáva strata svalového napätia a bezvedomie. Postupne sa boxer dokonca môže stať po údere na čeľusť na knockout náchylnejším: opakované rany totiž dokážu spôsobiť precitlivelosť receptorov v čeľusťnom kĺbe a k strate vedomia potom dochádza ľahšie a rýchlejšie.

Zdroj: časopis 100+1, január 2014, str.17 (časť textu o boxerskom KO)

Čítať 2641 krát Naposledy zmenené Saturday, 17 December 2016 09:43
Pre písanie komentárov sa prihláste