Monday, 26 December 2016 20:21

"Mental nerve"

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Tzv. Mental nerve je bod na spodnej čeľusti, kde jedna z vetiev trojklanného nervu, ktorá inervuje zuby, vychádza otvorom v sánke na jej povrch a rozvetvuje sa na brade. Nájdeme ho tak, že spravíme kolmicu k zemi z kútikov úst.

Trojklanný nerv je najsilnejší párový hlavový nerv z osobitnej skupiny periférnych nervov, ktoré sa vyznačujú tým, vychádzajú priamo z mozgu alebo predĺženej miechy. Existuje 12 hlavových nervov (väčšinou patria medzi zmiešané nervy – so senzitívnymi aj motorickými vláknami). Trojklanný nerv vychádza priamo z mozgového kmeňa a zaisťuje citlivosť tváre a priľahlých častí hlavy, vrátane žuvacích svalov. Delí sa na tri vetvy: očnicovú, čeľusťovú a sánkovú. Má na starosti vnemy nielen z vonkajšej časti hlavy, ale aj z ústnej a nosovej dutiny a zo zubov.

Úderom alebo "pricviknutím" nervu o kosť vyšlete signál sánkovou vetvou trojklanného nervu, ktorý spôsobí mdloby, stratu rovnováhy, prípadne bezvedomie. Úder malou zbraňou, ako je napríklad krútiaci pohyb v dobe dopadu ešte viac natiahne nerv cez kosť a dramaticky zvýši účinok zasiahnutia tohoto vitálneho bodu. Aktivovanie tohoto bodu nemá trvalé účinky, takže sa nemusíte obávať, že protivníkovi vážne ublížite, takže vám v prípade sebaobrany nehrozí obvinenie z neprimeranej obrany.

Pre úder na tento bod je špecifický mechanizmus spôsobujúci útlm, mdloby, prípadne až stratu vedomia podráždením receptorov trojklanného nervu prenesením vzruchu cez čeľusťnú vetvu tohoto nervu a následne až na mozgový kmeň a spôsobí útlm mozgovej kôry. Pri dostatočnom impulze je reakcia okamžitá - nastáva strata svalového napätia a bezvedomie, v ostatných prípadoch mdloby a útlm. 

Tlak môže dokonca zapríčiniť poruchy nervových obalov (myelínových pošiev), ktoré pôsobia ako „izolanty“. Nastane „skrat“, ktorý spôsobí výmenu a neprirodzené šírenie  vzruchov. Napríklad  z nervového vlákna, vedúceho pocit bolesti, „preskočí“ vzruch aj do nervového vlákna, ktoré za normálnych okolností vedie len vnem tepla. Celkový „signál bolesti“ sa tým znásobí. Tento bod sa však používa aj sekundárne napríklad ako podporný bod pre iný typ útoku alebo na otáčanie hlavou a tým manipuláciu aj s krčnou chrbticou a teda celým telom.

Mimo využitie v bojovom umení, je postihnutie trojklanného nervu veľmi nepríjemnou záležitosťou, Štatisticky sa vyskytujú asi 4 prípady na 100 000 ľudí, kedy dôjde k ochoreniu trojklanného nervu. Pacientov sužujú bolesti hlavy, ucha, lícnej kosti, čeľuste a zubov. Keďže trojklanný nerv inervuje väčšinu žuvacích svalov, pacienti sa pre bolesti často vyhýbajú jedeniu i rozprávaniu, len aby zničujúcim záchvatom unikli. Bolesť mimoriadne komplikuje bežný život, často priam znemožňuje normálne fungovanie v zamestnaní či v rodine. Býva príčinou duševných porúch a v ťažkých prípadoch sa uvádza aj vyšší sklon k samovražedným úmyslom.

 Preto pri nácviku techník využívajúcich tento bod odporúčam zvýšiť opatrnosť, aby nedošlo k zraneniu nervu.

Čítať 5182 krát Naposledy zmenené Monday, 26 December 2016 21:08

Media

Pre písanie komentárov sa prihláste