Image

Názov Koo-ri znamená obojsmerná výhoda, čo pravdepodobne odkazuje na dva možné spôsoby, ktorými môže byť použitý. Tento bod môže byť použitý na odvrátenie útoku, alebo ním môžeme odviesť pozornosť protivníka pred naším hlavným útokom na inú časť tela alebo dokonca spôsobiť rovno zranenie chodidla bez ďaľších následných akcií.

Možno to však len odkazuje na dva nervy, ktoré tadiaľ bežia do prvých dvoch prstov chodidla. Zarážajúce je, že vitálne body na členku a chodidlách sú najmenej využívané z celého tela. Pritom však sú ľahko zasiahnuteľné a možno ich veľmi účinne využiť v sebaobranných a útočných technikách boja z blízka. Tí, ktorí sa naučili využívať bod koo-ri, sú veľmi úspešní v boji, pretože nikto na ulici neočakáva primárne útok na túto časť tela.

Bod koori, tiež bod dráhy pečene č.3 alebo Liver #3, sa nachádza na chrbte nohy v priehlbine medzi záprstnými kostičkami prvého a druhého prsta chodidla. Vitálny bod Koori alebo pečene 3, je používaný liečiteľmi pri liečení chorôb, ako sú nespavosť, bolesť očí, depresia, infantilné kŕče a epilepsie, odchýlky v ústach a maternicové krvácanie.

Po zasiahnutí tohoto bodu môžu nastať mdloby, chvíľková dezorientovanosť, veľká bolesť, nepríjemné pocity v bruchu, dokonca môže dôjsť k zlomeniu malých kostičiek chodidla, ak sa použije väčšia sila, napríklad dupnutie pätou.

Noha je sama o sebe citlivá. Ak vám už niekedy niekto dupol po chodidle alebo vám niečo ťažké spadlo na nohu, už viete, že to funguje.

Prečo to tak bolí? Jedným z dôvodov je fakt, že sa tam nachádza len veľmi málo svalovej hmoty, ktorá by chránila nervy, kosti, tepny a žily v okolí.

Zbrane používané na zasiahnutie bodu koori na nohe sú najmä úderové plochy nohy, napríklad päta, palec alebo koši, čo je druhý kĺb palca na nohe. V poznámkach majstra Hohana Sokena sa spomínajú metódy, ako pôsobiť na tento bod ako napríklad šliapať a rozdrviť.

V starej verzii kata Nainhanchi Shodan možno vidieť, ako sa noha zdvihne ku kolenu a potom je chodidlo prudko položené naspäť s rýchlym pevným dupnutím práve na bod koori.

 

Zdroj:

http://pressurepointkarate.com/points/koori.htm

Prevádzkovateľ tejto webstránky spracúva so súhlasom a v prípadoch stanovených zákonom č. 452/2021 Z.z. o elektronických komunikáciách aj bez súhlasu technické cookies (tzv. základné cookies).