Image

V mnohých komédiách je to veľká sranda, keď muža nakopnú medzi nohy. Avšak, ak ste niekedy niečo podobné zažili viete, že to až také zábavné nie je, pretože bolesť je silná natoľko, že niektorí sa až v agónii zvíjajú na zemi.

Na tejto bolesti je niečo dosť zvláštne - to, že bolesť cítime na inom mieste, ako vznikla. Kop do rozkroku väčšinou nepoškodí trvalo semenníky, ale spôsobí že dostaneme silné bolesti brucha až sa nám chce zvracať. Čo na to hovorí veda?

Aby sme to pochopili, začnime od začiatku. Keď muž dostane do rozkroku, signál cestuje rýchlosťou neuveriteľných 426 km/h do mozgu. Tento signál, odoslaný neurotransmiterom nazývaným Substance P, povie mozgu, že sa práve niečo stalo v oblasti slabín a musí byť rozoslaný signál bolesti do tela, aby upozornilo telo, že sa v tej oblasti stalo niečo zlé.

To je vlastne celý dôvod, prečo cítime akúkoľvek bolesť v akejkoľvek podobe – je to v podstate poplachový systém tela.

Podľa pánskeho časopisu Mens´s Journal, zatiaľ čo sa to deje, endorfíny – prirodzené lieky proti bolesti, ktoré produkuje naše telo, “kopnú do vrtule”, čo môže sposobiť pokles hladiny kyslíka vedúci k nevoľnosti a bolestiam hlavy.

Môže tiež dôjsť k niekoľkým ďaľším procesom. V závislosti od každého jedinca, toto besnenie bolesti a vyplavenie endorfínov  môže spôsobiť opuch vnútorného ucha, ktorý vedie k závratom a mohlo by to tiež vyvolať podráždenie cervikálnych ganglií a spôsobiť slzenie očí. Inými slovami – vaše telo vás dostane do nezávidenia hodnej situácie.

Hoci sa môže stať, že sa toto stáva pri zranení semenníkov, avšak tieto procesy sa udejú pri akomkoľvek bolestivom zranení, s ktorým sa telo stretne. S týmmto vedomím vyzerá hlúpo, že bolesť, ktorá má upozorniť na zranenie sa prejaví najmä v bruchu namiesto semenníkov, že? Prečo je tomu tak?

V skutočnosti to dáva oveľa väčší zmysel, keď si uvedomíme, že semenníky sa tvoria v bruchu. Po zostúpení do mieška ostávajú nervy a cievy stále pripojené k tejto oblasti.

Keď je látka “Substance P” uvoľnená z mužských semenníkov, bolesť cestuje do brucha a potom zvlášť do každého semenníka. Vzhľadom na to, že tieto cesty sa nachádzajú viac v bruchu, mohlo by sa stať, že bolesť sa zastaví v bruchu. To však nie je celkom pravda a semenníky tiež cítia silnú bolesť, avšak sa zdá, že silná bolesť brucha odvádza našu pozornosť od semenníkov, pretože sa jedná o väčšiu oblasť.  

Ako vysvetľuje Anthony Rivas z Medical Daily, na vine je blúdivý nerv (latinsky: Nervus vagus), extrémne dlhý a citlivý nerv, ktorý vedie od tváre až k rozkroku.

No a keďže je blúdivý nerv taký dlhý a citlivý, je cestou, po ktorej sa rozpošle signál bolesti, keď je niekto nakopnutý medzi nohy. Avšak jeho veľkosť a dĺžka spôsobuje, že bolesť sa stáva viac všeobecnou keď dosiahne brucho, čo je aj dôvodom, prečo je tam viac pociťovaná bolesť ako v oblasti, kde bol človek zasiahnutý. 

A aby toho bolo ešte viac – pri podráždení blúdivého nervu môže väčšinou dôjsť k nevoľnosti, bolestiam hlavy a množstvu iných symptómov, ktoré nie sú smiešne nikomu.

Takže na záver – kopnutie do rozkroku spôsobí u obete dokonalú búrku bolesti a nepríjemností. Pretože je to malá citlivá oblasť, bolesť zdanlivo uviazne v bruchu. Navyše blúdivý nerv a zvýšenie hladiny endorfínov spôsobí, že obeť sa cíti zle, je spotená a má závraty.

Zdroj:

http://www.sciencealert.com/

 

 

Prevádzkovateľ tejto webstránky spracúva so súhlasom a v prípadoch stanovených zákonom č. 452/2021 Z.z. o elektronických komunikáciách aj bez súhlasu technické cookies (tzv. základné cookies).