Image

Bod HT1, bod 2. keiraku (meridiánu srdca) č. 1, sa nachádza v podpažnej jamke a je známy ako 極泉 (ji quán) v čínštine a 極泉 (kyoku sen) v japončine, čo v preklade znamená "vrcholový prameň" alebo "prameň vrcholu". Niekedy sa stretávame aj s názvami ako waki kage a waki no shita, čo znamená podpazušie. Jeho strategická poloha v blízkosti brachiálneho plexu, axilárnej tepny a brachiálnej žily robí tento bod mimoriadne zraniteľným. Pri zdvihnutej ruke nie sú tieto štruktúry chránené kosťami ani svalmi, čo umožňuje priamy prístup úderom či tlakom.

Žltou farbou je brachiálny plexus (zložitá sieť nervov, ktoré začínajú v dolnej časti krku, klesajú pod kľúčnu kosť), pretože sa vetví do axilárnych, radiálnych, mediánnych a ulnárnych nervov, ktoré inervujú rameno. V červenej farbe je axilárna artéria, hrubý koreň väčšiny siete ramenných tepien. Brachiálna žila, ktorá prechádza touto oblasťou a je napájaná hlavnou časťou systému vracajúcej sa krvi v ramene, nie je zobrazená. Rovnako ani lymfatické uzliny, ktoré sa nachádzajú v tejto oblasti. Koncentrovaný prudký náraz nahor do tejto oblasti by teda mohol spôsobiť poškodenie, šok, narušenie funkcie, opuch alebo roztrhnutie jedného alebo viacerých z týchto systémov. 

Technika zasahovania
Kľúčom k úspešnému zasiahnutiu bodu HT1 je zdvihnutie protivníkovej ruky, čím sa exponuje podpažná jamka. Technika spočíva v kombinácii blokovania úderu a následného chytenia a zdvihnutia protivníkovej ruky, aby sa odhalil tento vitálny bod. Následný koncentrovaný náraz špičkou palca nohy, päsťou alebo hrotmi prstov môže spôsobiť okamžitú bolesť, šok a vážne poškodenie. V systémoch ako Shaolin Qinna sa stretávame s úchopmi a následným tlakom a ťahom prstov, kde dochádza k poškodeniu vnútornej výstielky žíl.

obr: meridián srdca

 

Príbeh z histórie
Historické pramene hovoria o mnohých majstroch, ktorí využívali bod HT1 na zneškodnenie svojich protivníkov. V roku 1921 sa mladý majster karate menom Arakaki Ankichi zabával s priateľmi v čajovni v Tsuji, notoricky známom okrese "s červeným svetlom" na Okinawe. Počas návštevy toalety náhodou narazil do veľkého muža, ktorý sa rozhodol s ním pohádať. Arakaki bol zrazený dole po schodoch, ale vďaka svojej skvelej fyzickej kondícii sa vyhol zraneniu. Rozzúrený muž ho nasledoval a chytil ho za ruku, snažiac sa ho udrieť do tváre. Arakaki rýchlo reagoval a špičkou palca nohy kopol útočníka do podpazušia. Muž okamžite padol na zem v bezvedomí. O niekoľko mesiacov neskôr zomrel na následky tohto zranenia.

obr: Arakaki Ankichi, shorin ryu


Podľa historikov mohla Arakakiho tsumasaki geri spôsobiť traumatickú pseudo-aneuryzmu. Táto porucha vzniká poškodením cievy, pri ktorom sa vytvorí "falošný" vak, ktorý môže neskôr prasknúť, čo vedie k vnútornému krvácaniu a smrti.
Alternatívne mohlo dôjsť k trombóze, kde úder spôsobil poškodenie vnútornej vrstvy žily alebo tepny, čím sa vytvorila krvná zrazenina. Táto zrazenina mohla postupne rásť a zúžiť priesvit cievy, čo by viedlo k obmedzeniu prietoku krvi. V niektorých prípadoch sa krvná zrazenina mohla uvoľniť a stať sa embolom, ktorý by upchal menšie cievy a spôsobil smrteľné komplikácie.
Samotná „Biblia karate“ Bubishi popisuje niekoľko bodov na ľudskom tele, ktoré sú spojené s cievnym systémom. Uvádza, že:“ Smrť počas jedného dňa nastane po silnom údere na cievnej spojnici v lakťovej jamke (a. anastomotica), na stehennú tepnu medzi semimembránový a semitendinosný sval a vnútorný kondyl holennej kosti (LR/LV8, do transversnej perineálnej artérie – u mužov medzi análnym otvorom a vačkom (CV 1), na brachiálnej artérii alebo na prednej ethmodiálnej artérii, prípadne na hlavový (kraniálny) nerv čelnej fontanely (GV 22).“

 

 obr: ščchen zajaca (Bubishi)

Anatomický pohľad
Keď sa lepšie pozrieme na časť, ktorá sa nazýva „Dotyky oneskorenej smrti“, môžeme nadobudnúť tušenie, že pravdepodobne pri tých úderoch a špeciálnych hmatoch dochádza k poškodeniu vnútornej vrstvy žíl a ciev.
Príznaky trombózy sú špecifické pre postihnuté orgány a úseky cievneho riečišťa. Dôsledkom artériovej (tepennej) trombózy je spravidla nedokrvenie orgánu. V prípade postihnutia končatiny je bledá, prípadne cyanotická (fialovo sfarbená), chladná, spravidla silno bolí a nedá sa na nej nahmatať pulz. Uzatvorenie prítoku krvi do časti mozgu spôsobuje často katastrofickú cievnu mozgovú príhodu s poruchami vnímania až bezvedomím, prípadne ochrnutím časti tela, nezriedka náhlym úmrtím. Uzatvorenie koronárnej tepny srdca spôsobuje infarkt myokardu so špecifickými príznakmi. Uzáver obličkovej tepny môže spôsobiť zlyhanie obličky, sietnicovej tepny slepotu oka atď. Väčšinou miernejšie príznaky má postihnutie brušných orgánov, ktoré bývajú zásobené krvou z viacerých artérii. Venózna (žilová) trombóza spravidla vedie k opuchu postihnutej končatiny, ktorý sa niekedy zistí len porovnaním jej hrúbky so zdravou končatinou. Bolesť býva väčšinou miernejšia. Trombóza vnútorných orgánov býva oveľa nenápadnejšia. Spoločným rizikom trombózy veľkých žíl je hrozba pľúcnej embólie so špecifickými príznakmi.

krvna zrazenina
Odhaduje sa, že v USA je ročne pľúcna embólia (PE) príčinou smrti u viac ako 300 000 pacientov a na základe výsledkov z epidemiologického modelu vychádzajúceho zo šiestich európskych krajín s populáciou 454,4 milióna obyvateľov bola ročne PE príčinou smrti u viac ako 370 000 pacientov. Z údajov tohto epidemiologického modelu ďalej vyplýva, že 34 % pacientov zomrelo náhle v priebehu niekoľkých hodín od začiatku príhody, teda skôr ako bola PE diagnostikovaná alebo sa prejavil efekt podanej liečby.
Rizikové môžu byť aj údery na karotický sínus, v bode ST9, kde v dnešnej dobe už aj mladší ľudia majú usadeniny, ktoré sa úderom môžu uvoľniť a putovať krvným riečiskom až do mozgu, kde môžu spôsobiť mozgovú príhodu.

obr: Štúdia útokov na cievy, akupunktúrne body a citlivé miesta (Pan Maorong)

Tradičná čínska medicína (TČM)
Z pohľadu TČM začína meridián srdca práve v tomto bode. Tento meridián sa delí na tri vetvy, z ktorých jedna smeruje do tenkého čreva, druhá stúpa hore hrdlom k očiam a tretia prebieha po vnútornej strane predlaktia až k malíčku. Disharmónia tohto meridiánu môže spôsobiť bolesť v oblasti srdca, sucho v krku, smäd a teplo v dlani.
Srdce je „kráľom“ medzi orgánmi. Fyziologicky riadi cirkuláciu krvi, a preto na ňom závisia všetky ostatné orgány pre svoju výživu. Srdce je domovom ducha a z neho vychádzajú emócie. Krvný tlak a pulz sú priamo spojené s týmto meridiánom. U zdravých ľudí srdcový keiraku riadi emócie a drží ich pod kontrolou. Keď je tento keiraku slabý, emócie sú neviazané a ovládajú myseľ. Extrémne emócie, ako depresia a smútok, môžu potlačiť imunitný systém. Pod vplyvom týchto toxických emócií telo zažíva somatiformné poruchy (známe aj ako „somatické symptómy“), čo sú psychologické poruchy prejavujúce sa fyzickými príznakmi. Neijing hovorí: „Srdce sa otvára do jazyka, a preto jemné zmeny v srdci môžu byť odrazom na jazyku,“ a preto sa farba a textúra jazyka tiež považujú za spojené so stavom srdcového meridiánu.

Symptómy a následky úderu
Tvrdý úder do podpažnej jamky môže spôsobiť okamžitú bolesť, opuch a znefunkčnenie ruky. Poškodenie tepny alebo žily môže viesť k vnútornému krvácaniu prípadne k embólii v inej časti tela (ako je popísané vyššie), zatiaľ čo poškodenie nervov môže spôsobiť nevoľnosť, závraty a zvracanie. Staré knihy o ju jutsu popisujú, že presný úder do tejto oblasti spôsobí opuch a bolesť do 15 minút, pričom ďalšie príznaky ako kyslá chuť v ústach, suchosť v hrdle a nádcha sa môžu objaviť nasledujúci deň. Bubishi opisuje tzv. oneskorenú smrť, ktorá nastane niekoľko dní po zasiahnutí tohto bodu.

obr: brachiálny plexus - nervy


Záver
Kyoku sen HT1 je fascinujúcim a nebezpečným bodom v bojových umeniach, ktorý odhaľuje prepojenie medzi tradičnou medicínou a bojovými technikami. Znalosť tohto bodu a jeho správne použitie môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Majstri bojových umení z dávnych čias poznali a využívali tieto techniky nielen na boj, ale aj na ochranu a liečenie, čím sa stali nielen bojovníkmi, ale aj uznávanými liečiteľmi.

 

Zdroj:

Arm Shao Yin Heart Meridian (shen-nong.com)

Heart N. Meridian - ECAN International school of acupuncture - Learn Acupuncture in India. Next Course November 2016 (natural-acupuncture.com)

bubishi_article_by_stanic_milos.pdf (uechi-ryu.com)

https://en.wikipedia.org/wiki/Ankichi_Arakaki

https://en.wikipedia.org/wiki/Axillary_artery

 

 

Prevádzkovateľ tejto webstránky spracúva so súhlasom a v prípadoch stanovených zákonom č. 452/2021 Z.z. o elektronických komunikáciách aj bez súhlasu technické cookies (tzv. základné cookies).