Image

PLEXUS SOLARIS je pletenec autonómnych nervov pred hornou časťou brušnej aorty nazývaný aj solar plexus. Zjednodušene povedané je to nervový pletenec za žalúdkom.  Solar plexus je centrum nervov, ktoré kontrolujú kardio-respiračný systém. Úder do tohto miesta je veľmi bolestivý a môže oponentovi vyraziť dych. Silnejší úder spôsobí bezvedomie kvôli šoku nervov v nervovom centre. Tlakový úder môže tiež poškodiť vnútorné orgány.

 

 

 

 

Podľa niektorých náuk sa v tejto oblasti nachádza 3.čakra – tzv. čakra pupka nazývaná  aj čakra solar-plexu, ktorá sa nachádza v brušnej dutine, dva prsty nad pupkom, zahrňuje tráviace orgány - žalúdok, pečeň, slezinu, žlčník, vegetatívny nervový systém.
Ovplyvňuje činnosť pankreasu a tvorbu hormónu - inzulínu.

V bojových umeniach je tento bod známy už aj začiatočníkom. Zasahuje sa päsťou, dlaňou teisho, lakťom enpi a nohou plochami hiza, koshi alebo kakato.

 

 

Prevádzkovateľ tejto webstránky spracúva so súhlasom a v prípadoch stanovených zákonom č. 452/2021 Z.z. o elektronických komunikáciách aj bez súhlasu technické cookies (tzv. základné cookies).